آخرین شرایط بیمارستان های کرونا در استان تهران، کدام افراد باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند؟

به گزارش وبلاگ عطر آلین، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه فرایند آلودگی بیماری در تهران به شدت زیاد شده است،گفت: توصیه می کنیم افرادبه جز در موارد اورژانس که تنگی نفس شدید دارند، به بیمارستان مراجعه ننمایند و در این شرایط تنها به مطب ها و مراکز جامع سلامت مراجعه نمایند.

آخرین شرایط بیمارستان های کرونا در استان تهران، کدام افراد باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند؟

اکنون حدود 5 ماه از ورود ویروس کرونا به ایران می گذرد؛ ویروسی که در طول مدت حضور خود، زندگی مردم در سطوح مختلف را تحت تأثیر قرار داده است و لطمات و خسارات زیادی به سلامت مردم و بخش های مالی و اجتماعی وارد نموده است.

به گزارش وبلاگ عطر آلین به نقل از فارس، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در در استان تهران درباره شرایط بیمارستان های استان تهران در پذیرش بیماران مبتلا به کرونا، گفت: به همه بیمارستان های استان تهران ابلاغ کردیم با توجه به افزایش میزان بستری مبتلایان به کرونا در استان تهران بیماران را پذیرش نمایند. هر موجی که در کشور ایجاد می گردد بر تهران نیز اثر می گذارد؛ مثلا اگر در جنوب کشور افزایش مبتلایان داشته باشیم تهران نیز متاثر می گردد.

فرایند آلودگی بیماری در تهران بشدت زیاد شده است

وی ادامه داد: در حوزه درمان ما در سطح دو قرار داریم و در بحث پیشگیری، درمان عملا نقشی ندارد. باید محدودیت ها بیشتر انجام می شد که نشد؛ در کل فرایند آلودگی بیماری در تهران بشدت زیاد شده است و متاسفانه در سنین پایین تر حتی درگیری در اطفال و افراد جوان و کسانی که بیماری زمینه ای نیز ندارند وجود دارد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران بیان داشت: این نشان می دهد در موج جدید میزان آلودگی فوق العاده زیاد است و باید محدودیت های تردد بیشتر گردد.

100 بیمارستان در استان تهران درگیر مبتلایان به کرونا

توکلی در پاسخ به این پرسش که در حوزه درمان بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان تهران چه شرایطی داریم؟، اضافه نمود: در استان تهران و در مجموعه 3 دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران در مجموع، 180 تا 200 بیمارستان داریم که از این تعداد بیش از 100 بیمارستان درگیر بیماران کرونا هستند.

وی درباره اینکه آیا با کمبود تخت در این بیمارستانها روبرو هستیم؟،گفت:بیمارستانها در زمانی که در موج اول در اسفند و فروردین ماه بودیم خود به خود خلوت بودند و جراحی الکتیو انجام نشد؛ اما در اردیبهشت که بیمارستانها به روال عادی خود بازگشتند درگیر اعمال الکتیو شدند و حداکثر 30 درصد را تخت را خالی نموده و به بیماران کرونا اختصاص دادیم.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ابراز داشت: اکنون ظرفیت ما جوابگوست اما موضوع مهم این است که بسیاری از بیماران مراجعه نماینده به مراکز درمانی احتیاج به بستری ندارند. باید توجه کرد اگر بیماری تنگی نفس شدید نداشته باشد و صرفا با یک درگیری کوچک ریه همراه باشد احتیاج به بستری ندارد؛ در خیلی از افراد ممکن است علائم گوارشی و کوفتگی باشد که اصلا احتیاج به بستری ندارند.

توکلی توضیح داد: ما در بیمارستانها کمیته ای تشکیل داده ایم تا بیماران مراجعه نماینده سریع ویزیت شوند و تا حد ممکن بیماری را بستری نکنیم. همچنین سیستم بهداشت بتواند یاری نماینده بوده و به بیماران در منزل آموزش داده گردد.

وی متذکر شد: توصیه می کنیم به جز موارد اورژانس که فرد تنگی نفس شدید دارد، به بیمارستان مراجعه ننمایند و این بیماران به مطب ها، مراکز جامع سلامت و کلینیک های درمانی مراجعه نمایند؛چراکه به علت آلودگی بیمارستانها ممکن است فردی که مشکوک به کرونا بوده در اثر حضور در بیمارستان و آلودگی موجود، به موردی قطعی تبدیل گردد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت: بیماران زمینه ای اصلا از منزل خارج نشوند و حتما همه افراد از ماسک استفاده نمایند.در حال حاضر اورژانس جوابگو هستند و ابلاغ کردیم تا همه مراکز درمانی خصوصی بیماران مبتلا به کرونا را پذیرش نمایند.

بیماران کرونا پذیرش می شوند

توکلی در واکنش به این پرسش که آیا اکنون در استان تهران کمبود تخت بیمارستانی برای پذیرش بیماران کرونا ندارید؟،اظهار داشت: باید گفت تعدادی بیمار هستند که ممکن است به خاطر عدم پوشش بیمه ای مثلا اینکه فرد بیمه تامین اجتماعی باشد و به بیمارستانی بفرایند که ظرفیت پذیرش را نداشته باشد؛ یعنی ممکن است محدودیتی داشته باشیم اما در اورژانس، هیچ بیماری عدم پذیرش ندارد و ستاد راهنمایی بیمارستانی نیز نظارت لازم را بر مراکز درمانی دارد.

همه بیمارستان های خصوصی توان پذیرش بیماران کرونایی را ندارند

وی در پاسخ به این پرسش که چرا بیمارستان های خصوصی بیماران کرونایی را پذیرش نمی نمایند؟، گفت: بعضی بیمارستان های خصوصی اصلا توان ارائه سرویس به بیماران کرونا را ندارند؛ البته دو سه بیمارستان در استان تهران آماده بهره برداری است، مثل بیمارستان جدید فیروز آبادی که جایگزین بیمارستان قبلی است و یکی دو بیمارستان دیگر که در مجموع بتوانیم 500 تخت بیمارستانی اضافه کنیم.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران افزود: بیمارستان امام سجاد(ع) شهریار، بیمارستان حضرت فاطمه(ع) رباط کریم، بیمارستان شهدای گمنام پاکدشت، بیمارستان شهید مفتح ورامین و بیمارستان امام حسین(ع) بهارستان کاملا زیر بار بیماران کرونا هستند.

توکلی یادآور شد: البته کمبود تخت ممکن است در ساعتی که پیک مراجعه وجود دارد باشد و مشکل ما در ساعت های پیک و زمان هایی است که مراجعات زیاد است، اما سعی می کنیم موضوع را مدیریت کنیم.

تهران در شرایط قرمز

وی درباره آخرین شرایط شیوع کرونا در تهران، بیان داشت: در شرایط فعلی شرایط تهران قرمز است و تمام ظرفیت در بخش درمان زیر بار رفته است و در ادامه باید تمهیدات برای کنترل تردد غیر ضرور صورت گیرد که در حال اجرا است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ابراز داشت: ما سه گروه از افراد جامعه را در روبرو با کرونا داریم. عده ای که بی خیال هستند؛ یک قشری دیگری که گرفتار بیماری کرونا شده اند و بار روانی زیادی بر آنها وارد شده و ممکن است به همین دلیل مراجعه غیر ضروری به بیمارستان داشته باشند.

توکلی اضافه نمود: تعدادی از افراد نیز به مراکز درمانی مراجعه می نمایند و می گویند مبتلا به کرونا هستیم و باید چکار کنیم. این افراد باید به مراکز غیر اورژانس بیمارستانی مانند مطب های پزشکان، مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته در نقاط مختلف و درمانگاه های سرپایی مراجعه نمایند.

اطلاع همه پزشکان عمومی از آخرین پروتکل های درمانی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پزشکان عمومی در مراکز درمانی و مطب های خصوصی نسبت به آخرین پروتکل های درمانی بیماران کرونا توجیه شده اند؟، تأکید کرد: بله، بیمارانی که مشکل تنفسی حاد ندارند احتیاج به مراجعه به بیمارستان و بستری ندارند؛ در حالی که مردم فکر می نمایند در بیمارستان معجزه می گردد و کار خالق العاده ای صورت می گیرد؛ با توجه به اینکه در بیمارستان نیز درمان حمایتی انجام می گردد و هنوز کرونا درمان قطعی ندارد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران توضیح داد: بنابراین به مردم توصیه می کنیم تا جایی که می گردد از مراجعه به بیمارستان خودداری نمایند؛ مگر اینکه احتیاج به دستگاه یاری تنفسی داشته باشند. یکسری افراد علائم گوارشی دارند و کرونای گوارشی علائمی مانند دل درد، دل پیچه، اسهال و کوفتگی است که این افراد باید در منزل استراحت نموده و مایعات زیاد مصرف نمایند.

کمبودی در ونتیلاتور نداریم

توکلی درباره آیا کمبودی در تامین دستگاه ونتیلاتور در استان تهران دارید؟، اظهار داشت: نه مسئله ای در این خصوص نداریم. دستگاه اکسیژن ساز در فاز اول خوب تقویت و تأمین شد؛ به جز در موارد بیمارستان های جدید که احتیاج داریم، مشکل بحرانی وجود ندارد.

وی تأکید کرد:واقعا از مردم می خواهیم که باجدیت رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیرانه را داشته باشند و به آنها توجه نمایند. بشدت این نگرانی وجود دارد که بیماری از این که هست بدتر گردد و اگر مردم مراعات ننمایند در هفته های آینده شرایط فاجعه باری خواهیم داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "آخرین شرایط بیمارستان های کرونا در استان تهران، کدام افراد باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط بیمارستان های کرونا در استان تهران، کدام افراد باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید