برای جبران آسیب به بومگردی ها چکار کنیم؟

به گزارش وبلاگ عطر آلین، فرانگیز عامری، مدیرعامل خانه جهانگرد زواره و مزرعه و دهکده ای تفریحی در اردستان اصفهان که حدود 11 سال پیش با این اعتقاد که اجرا طرح توسعه پایدار جهانگردی روستایی و ایجاد زیرساخت در روستا می تواند ضمن احیا روستا منجربه مهاجرت معکوس و تنها راه کمک به رونق اقتصادی باشد، به همراه خانواده اش از تهران به اردستان مهاجرت معکوس کرد، با اشاره به بسته حمایتی بحران ویروس کرونا، یادآور شد: هدف و چشم انداز افراد کارآفرین از نوع بومگردی در راستای توسعه پایدار جهانگردی، احیا روستاها، ایجاد انگیزه مهاجرت معکوس، احیا سنت ها و فرهنگ ملی و احیا شغل پدری و اجدادی است، بومگردی ها مسئولانه و با یک نگاه ملی و اکثریت با سرمایه شخصی در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند و می توان گفت بخشی از مسئولیت اجرایی دولت را مسئولانه به عهده گرفته اند.

برای جبران آسیب به بومگردی ها چکار کنیم؟

وی اضافه کرد: با علم به این که این گونه این اقامتگاه ها صرفا در سفرهای گردشی گزینه های مردم خواهد بود و در زمان بحران، به خصوص شیوع پاندمیک ویروس کرونا، این اقامتگاه ها و به طور کل گردشگری از سبد نیازهای مردم در سطح ملی و بین المللی برای مدت طولانی خارج کرده است، پیشنهاد می کنم در بسته های حمایتی که در نظر گرفته شده، مسؤولان با توجه به شرایط اقامتگاه های بومگردی همه واحدهای فعال در صنعت گردشگری را در یک کفه ترازو قرار ندهند.

عامری همچنین پیشنهاد کرد: در صورت ممکن زمان در نظر گرفته شده برای تسهیلات بین شش تا یک سال باشد. در صورت پرداخت تسهیلات و نیاز ضامن، از واحد مورد نظر ضمانت گرفته شود و در صورت ممکن وام بدون بهره باشد.

او اضافه کرد: با توجه به این که بیشتر این اقامتگاه ها تولید صنایع دستی هم دارند برای ایجاد نقدینگی در واحدهای اقامتی صنایع تولیدی توسط دولت خریداری شود.

بسته حمایت از گردشگری در بحران کرونا شامل امهال سه ماهه اقتصادیات، اعم از اقتصادیات بر درآمد و اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت 23 درصد حق بیمه کارفرمایی پرسنل شاغل در واحدهای گردشگری، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی (آب، برق، گاز) به مدت سه ماه و پس از آن به صورت اقساطی، امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح گام (گواهی اعتبار مولد با هدف تامین نقدینگی بنگاه های اقتصادی بدون افزایش تورم)، امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرح 12 درصد، می شود که تا کنون انتقادهای زیادی از سوی فعالان گردشگری به آن وارد شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه ای با معاون اول رئیس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز با یادآوری این که 80 هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت گردشگری فعال هستند که حمایت و برنامه ریزی نکردن از این صنعت می تواند باعث بیکاری 80 هزار نفر در کشور شود، با درخواست تخصیص رقم 38هزارمیلیارد ریال برای جبران خسارت های ناشی از کرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که 30 درصد آن به صورت بلاعوض و 70 درصد آن به صورت تسهیلات است، پیشنهاد کرد: این رقم با نظارت مستقیم دستگاه های متولی و نظارتی، در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.

مونسان همچنین گفت: در خصوص امهال تسهیلات اعطایی به فعالان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به شرایط پیش آمده، این افراد قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند، لذا از شما درخواست داریم تا این امهال یک ساله شود. هم چنین زمان پرداخت بیمه حق کارفرما نیز تا سرانجام شهریورماه تمدید شود.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی پس از آن جلسه در صفحه اینستاگرام خود ضمن تایید حجم خسارت های وارد شده به صنعت گردشگری، این نکته را یادآور شد که مهمترین لطمه و آسیب این ویروس دریافت جان بسکمک از هموطنان است که آثار اقتصادی در مقایسه با آن ضایعه تاسف بار اهمیت بسیار کمتری دارد. البته آثار اقتصادی و اقتصادی آن هم مهم است ولی با توجه به مسائل جدی بودجه ای دولت به خاطر فشار تحریم ها اینکه فکر کنیم همه آسیب های وارده قابل جبران باشد مقدور نیست، ولی این اطمینان را دادم که نظام بانکی حدبیشتر همراهی و کمک را به فعالان گردشگری خواهد کرد؛ چراکه رونق گیری فعالیت این بخش از خدمات، منوط به برگشت شرایط کاملا عادی از نظر ریشه کنی ویروس است.

منبع: گردشبان

به "برای جبران آسیب به بومگردی ها چکار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای جبران آسیب به بومگردی ها چکار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید