برگزاری نمایشگاه 100 سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران

به گزارش وبلاگ عطر آلین، وزیر خارجه سوئیس که برای یک ملاقات سه روزه به کشورمان سفر نموده است روز یکشنبه 16 شهریور ماه 99 با حضور در کاخ نگارستان تهران نمایشگاه یک صد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس را افتتاح کرد.

برگزاری نمایشگاه 100 سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران

به گزارش وبلاگ عطر آلین ، در این مراسم ابتدا محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران ضمن خوش آمد گویی به وزیر خارجه سوئیس و هیات همراه، به سوابق همکاری و مبادلات دانشگاه تهران با دانشگاهها و مراکز علمی و فرهنگی سوئیس در سال های اخیر اشاره نمود و آمادگی دانشگاه تهران را برای توسعه روابط علمی دو کشور گفت.

سپس اینیانسیو گاسیس وزیر خارجه سوئیس با اشاره به بازدید از شهرهای اصفهان و تهران و تاریخ غنی و افتخار آمیز ایران گفت: این نمایشگاه به دوستی میان ایران و سوئیس گواهی می دهد، ایران توسط دارایی های تاریخی محاصره شده است. روابط محبت آمیز و تجاری سال ها قبل از روابط سیاسی ایجاد شد و دوستی و تجارت دو شاخصه ای است که در همه این سال ها در روابط ما برقرار و محکم بوده است.

وزیر خارجه سوئیس با تاکید بر تاثیر دیپلماسی و تبادل نظر در ارتقای روابط کشورها گفت: دیپلمات ها پل هایی برای اعتماد و مفاهمه می سازند؛ خاصیتی که طی یکصد سال گذشته در روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس مدام تکرار شده است. هدف ما همواره این بوده که منافع هر دو طرف را تقویت کنیم. طی 40 سال، ما خدمات کنسولی را حفظ کرده و پیغام ها را به سرعت و به طور قابل اعتماد منتقل کرده ایم. این اعتماد به ما توانایی می دهد تا بتوانیم در شرایط بحرانی به هم تکیه کنیم. آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر؛ این پنج ستون روابط صد ساله ما، نمی توانند بدون گفتمان مستمر به حیات خود ادامه دهند.

در ادامه این مراسم دکتر سید محمد کاظم سجاد پور معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه با اشاره به وجود پنجاه میلیون سند تاریخی در مرکز اسناد وزارت امور خارجه کشورمان گفت: آنالیز اسناد تاریخی روابط ایران و سوئیس نشان دهنده سه شاخصه علاقه و جذابیت دو ملت نسبت به هم در زمینه های متنوع مانند آموزش، هنر، موسیقی و دیپلماسی است، نه تنها دیپلماسی تئوریک، بلکه دیپلماسی عملی سوئیس مانند بی طرفی و ایده های انسانی نیز برای ایران جذاب بوده است، هر چند ایران مانند سوئیس طی دو جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرد، اما از جانب قدرتهای عظیم این بیطرفی رعایت نشد. میانجیگری و پل سازی در ابعاد مختلف شاخصه دوم روابط دو کشور است. سوئیس نه تنها در صنعت پل سازی بلکه در پل سازی دیپلماتیک با ایران همکاری داشت و پل میان ایران و آلمان برای نجات ایرانیان ساکن در زمان اشغال فرانسه بود.

دکتر سجادپور اضافه نمود: سومین شاخصه روابط دو کشور همکاری در موضوعات مختلف امور اجتماعی، سیاسی، مالی، فرهنگی، و کمکهای انسانمحبت آمیز است و امیدواریم این روابط چند بعدی هر چه گسترده تر و عمیق تر و محبت آمیز تر ادامه یابد.

نمایشگاه یک صد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس که اسناد و عکس های روابط سیاسی مالی و فرهنگی میان دو کشور را طی یک قرن گذشته به معرض بازدید علاقمندان گذاشته ، با مشارکت مرکز اسناد وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران و سفارت سوئیس در تهران برگزار شده است.

در این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران و جمعی از شخصیت های علمی، هنری، فرهنگی، ورزشی حضور داشتند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "برگزاری نمایشگاه 100 سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه 100 سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید