بنزین در ونزوئلا گران شد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا اظهار داشت که قیمت بنزین در این کشور از ابتدای ژوئن افزایش خواهد یافت.

بنزین در ونزوئلا گران شد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، در یک تغییر تاریخی پس از چند دهه عرضه بنزین به قیمت تقریبا مجانی، هر لیتر بنزین از روز دوشنبه در صندلیهای سوخت سراسر ونزوئلا 5000 بولیوار معادل 2.5 سنت آمریکا فروخته خواهد شد. در 200 صندلی هم بنزین به قیمت گرانتر 50 سنت آمریکا در هر لیتر فروخته می گردد. سهمیه بنزین هر خودرو به 120 لیتر در هر ماه محدود خواهد شد.

مادورو در سخنانی در کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا خاطرنشان کرد: هموطنان عزیزم این یک جنگ سخت است. آمریکا هر شرکتی که برای ونزوئلا بنزین می آورد، مجازات می نماید.

طارق ال ایسامی، وزیر نفت ونزوئلا که در کنار مادورو حضور داشت، اظهار کرد: دیزل که سوخت مورد استفاده صنایع و فراوری برق در نیروگاهها است، همچنان یارانه 100 درصدی خواهد داشت. شرکت نفتی دولتی PDVSA قادر خواهد بود تقاضای خودروهای کشور را تامین کند.

این خبر همزمان با ورود نفتکشهای ایرانی حامل 1.5 میلیون بشکه بنزین به ونزوئلا که با کمبود شدید بنزین روبروست، اعلام شده است.

اصلاح سیستم توزیع بنزین در ونزوئلا به منزله یک تغییر اساسی در فرهنگ این کشور و کاهش نفوذ دولتی بر داراییهای مرکزی است. اگرچه شرکت PDVSA با افزایش قیمت بنزین، می تواند میلیونها دلار ضرری که در یارانه های سنگین متحمل می گردد را جبران کند، اما افزایش قیمت بنزین موضوع حساسی برای این کشور آمریکای لاتین است. زمانی که قیمتها در سال 1989 افزایش داده شد، کاراکاس به صحنه شورشهای خشونت آمیز تبدیل شد.

دولت ونزوئلا در سال 2018 طرح مشابهی را خاطرنشان کرد اما این طرح دنبال نشد و سپس یک کارت بانکی و سهمیه خودرو برای کسانی که متقاضی دریافت بنزین یارانه ای هستند صادر شد که به گفته مادورو، هر دو این بار مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مردم ونزوئلا بدنبال کمبود شدید بنزین، در بعضی از نقاط این کشور برای دریافت بنزین ساعتها و حتی روزها در نوبت می ایستند. کسانی که می توانند پول بیشتری پرداخت نمایند هر لیتر بنزین را در بازار سیاه چهار دلار خریداری می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بنزین در ونزوئلا گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزین در ونزوئلا گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید