به جای غصه خوردن، فیلم تاریخی درجه یک درباره ایران بسازیم

به گزارش وبلاگ عطر آلین، عدم پرداخت به جا و درست سینمای ما نسبت به تاریخ و تمدن چندین هزار ساله ایران نشان از خواب بودن و بی کفایتی مسئولین فرهنگی کشور دارد.

به جای غصه خوردن، فیلم تاریخی درجه یک درباره ایران بسازیم

به گزارش گروه دیگر رسانه های وبلاگ عطر آلین، با ساخته شدن فیلم دیگری با موضوع تاریخ ایران، بار دیگر مسأله فیلم های ضدایرانی و تحریفی مطرح شده است.

در تمام سال های گذشته فیلم ها و سریال های بسیار زیادی توسط دستگاه تبلیغاتی ایالت متحده آمریکا علیه تاریخ و تمدن ایران ساخته شده است که نمونه معروف و مطرح آن فیلم کاملاً تحریفی 300 است. اما بعد از خبر ساخته شدن و توزیع دنیای فیلم تومیریس، بار دیگر موضوع سینمای تاریخی و تحریفات وقایع مهم در حوزه سینما مطرح شده است. این بار فیلمی قزاقستانی و در کنار گوش کشور ایران و همسایگی آن ساخته شده است که راست یا دروغ سازنگان آن به دنبال بالا بردن خود و سرافرازی از راه ساخت واقعه ایند که در آن از برجسته ترین شاهان ایرانی کشته شده است. این نکته را کارگردان فیلم در صفحه شخصی خود منتشر نموده بود که فیلمی ساختیم که با آن مردم قزاقستان را سرافراز کنیم.

البته ساخت فیلم های علیه ایران تنها تاریخی نیست بلکه علیه انقلاب اسلامی و گفتمان و مسائل آن نیز فیلم ها و سریال های زیادی ساخته شده است. از فیلمی مانند بدون دخترم هرگز تا سنگ سار ثریا. بنابراین پرونده سینمای ضدایران مسأله جدیدی نیست اما هنوز اهمیت ویژه ای دارد و باید آن را جدی گرفت.

در گفتگوی زیر با خسرو معتضد نویسنده و پژوهشگر تاریخ، تحلیل و دیدگاه وی را در این باره پرسیدیم. اینکه نظر وی به عنوان استاد تاریخ درباره صحت و سقم این رویداد تاریخی چیست؟ آیا او نیز این فیلم و مانند آن را حربه تبلیغی علیه ایران و تاریخ آن می داند؟

معتضد در ابتدا بیان نمود که این واقعه طبق مستندات تاریخی صحت دارد و این جنگ در محل نبردی در اطراف قزاقستان میان سپاه کوروش و ماساگت ها اتفاق افتاده است. حقیقت آن است که کوروش که برای آرام کردن اقوام به اطراف ایران سفر می کرد بعد از آرام کردن بعضی از ناآرامی ها برای برقراری آرامش به منطقه قزاقستان امروزی سفر کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از اقوام اطراف ایران از ابتدا به تمدن و فرهنگ ایران حسادت می کردند و برای همین مدام کوشش می کردند تا با راه اندازی جنگ ها و ناآرامی ها و حمله به ایران، این سرزمین را از بین ببرند. در نبرد مذکور نیز در ابتدا کوروش داعیه جنگ و حمله به این قوم را نداشت اما در یکی از درگیری ها پسر ملکه ماساگت ها کشته شد و این زن که زن زیبا و خودمختاری بود قصد حمله به سپاه کوروش را کرد. کوروش به او پیغام داد تا وی را از نبرد خونینی که در راه بود پرهیز دهد اما او با حمله خود جنگ را به راه انداخت و در آن کوروش کشته شد.

این پژوهشگر تاریخ گفت که آنچه که مهم است اینکه ما نباید از ساخت فیلمی که در آن شکست سردار ایرانی نمایش داده می گردد ناراحت باشیم. بسیاری از سرداران عظیم ایران و اسلام در جنگ های مختلف شکست خوردند. نه تنها از ایران بلکه از تمام دنیا. آنچه که بایدبه جای ناراحت شدن و غصه خوردن جدی گرفته گردد ساخت فیلم های تاریخی درجه یک و جذاب است. واقعاً مسئولین ما خوابند و اصلاً تاریخ را نمی شناسند؛ با این رویکردی که مسئولین فرهنگی ما دارند باید هر سال به تماشای فیلم ها وسریال های تحریفی ضد ایرانی نشست که درباره مردم ما ساخته شده است. یک نمونه مطرح آن فیلم 300 بود که سراسر دروغ و تحریف بود. واقعاً هنگام تماشای فیلم 300 اشکم سرازیر شد و به خود گفتم عجب آدم های بی شرافتیند که این چنین دروغ به تاریخ ایران بستند.

معتضد در بخش دیگری از سخنان خود و درباره خرید پخش این فیلم توسط آمریکا گفت: بسیار طبیعی است که آن ها این فیلم را بخرند تا در کشور خود اکران نمایند. فیلم آرگو را که کارگردان دروغگوی آن یعنی بن افلک ساخت، آنقدر احمقانه بود که حتی نخست وزیر کانادا گفت من اصلاً چنین اتفاقاتی را به خاطر ندارم. خوب چنین دستگاهی به خاطر دشمنی که دارد فیلم هم علیه ما می سازد و هم پخش می نماید. اما این فقط آمریکا نیست بلکه کشورهای همسایه و عربی نیز در این زمینه هرچه در توان دارند به کار گرفته اند. سریالی درباره یکی از خلفای صدراسلام ساخته شد که در آن نبردی که با ایران داشته است را به تصویر کشیده شده است. دیدن صحنه هایی که در آن ایرانیان را قتل عام می نمایند واقعاً سخت بود. یا در فیلم دیگری که در ترکیه دیدم با عنوان قادسیه ایرانی ها را مانند خیار گردن می زنند. حتی از این هم نمی گذرند که فیلم های ضدایرانی را از تلویزیون خود پخش می نمایند. بارها از شبکه های ماهواره ای ترکیه و عربی اطراف خودمان که با آنان همسایه ایم فیلم های هالیوودی مانند 300، خانه ای از شن و ماسه، بدون دخترم هرگز و... پخش شده است. ما در قبال آنان چه نموده ایم؟

البته سریال سلمان فارسی کار قابل قبول و خوبی است اما تنها یک سریال است که ساخته شده و باید در این حوزه کار بسیار زیاد صورت بگیرد. در برنامه ای 25 قسمتی 25 فیلم ضدایران را هرکدام 4 بار تماشا کردم تا با یادداشت در جلوی دوربین بنشینم و صحبت کنم. هر وقت این فیلم هم آماده گردد تماشا می کنم و حاضر کاملاً آن را آنالیز کنم.

وی بیان نمود: ما تا می آییم فیلمی بسازیم که محتمل است به همسایه های ما بربخورد نگران می شویم که ناراحت نشوند. خبر دارم که آقای ورزی کارگردان سریال معمای شاه قرار شده بود که فیلم تاریخی جدیدی بسازد. به خاطر آنکه در این فیلم امکان داشت صحنه هایی باشد که به مردم یکی از کشورهای همسایه ما بربخورد گفتند دست نگه دار. آیا باقی کشورها هم مانند قزاقستان این رویکرد را دارند؟ خیر، نه تنها مسئله ای ندارند بلکه در دستور کار خود قرار می دهند. به نظرم باید در وزارت خارجه را بست که اینگونه درباره این فیلم ها و سریال ها سکوت می نمایند.

بگذارید این را صراحتاً بگویم که مسئولین ما بلد نیستند که از کار هنری برای منافع کشور استفاده نمایند. جذب جوانان برای سربازی توسط آمریکا با آوردن خواننده راک با لباس سربازی یک حرکت جالب فرهنگی و سیاسی بود. آیا انجام چنین کاری برای مسئولین فرهنگی ما آنقدر سخت است. قبلاً هم گفتم باز هم می گویم که تا صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ما از این خواب بیرون نیایند، اتفاق خاصی نمی افتد و سریال ها و فیلم های برجسته تاریخی که غرور ملی و افتخار ما باشند ساخته نمی گردد.

چرا فیلم محمد که درباره کودکی حضرت رسول بود ادامه پیدا نکرد؟ این همه هزینه شد تا فقط دوران کودکی پیغامبر ساخته گردد؟ اینگونه است که به جریان مدیریتی فرهنگی و هنری نقد دارم. چند نفر از مدیران ما مسلط به جغرافیا و تاریخ و ژئوپلوتیکند؟ آیا نباید از سواد و مطالعات تاریخی بیشتری در این کشور برخوردار باشند؟ البته این سخن شاید بی معنی باشد زیرا تاریخ واقعاً در کشور ما مظلوم است و فکر می کنم بعد از امثال من که نگران تاریخ ایرانند دیگر اسم تاریخ هم نیاید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "به جای غصه خوردن، فیلم تاریخی درجه یک درباره ایران بسازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای غصه خوردن، فیلم تاریخی درجه یک درباره ایران بسازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید