خبرنگاران اعدام ها در عربستان ظرف 5 سال اخیر دو برابر شده است

به گزارش وبلاگ عطر آلین، تهران- خبرنگاران- یک سازمان حقوق بشری گفت که شمار اعدام ها در عربستان سعودی ظرف مدت پنج سال گذشته نسبت به مدت مشابه ماقبل آن دو برابر شده است.

خبرنگاران اعدام ها در عربستان ظرف 5 سال اخیر دو برابر شده است

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، سازمان حقوق بشری ریبریف در انگلیس روز چهارشنبه در گزارشی بیان نمود؛ بین سال های 2009 تا 2014 میلادی 423 مورد اعدام در عربستان سعودی اجرا شد و این آمار بین سال های 2015 تا 2020 میلادی حدود دو برابر افزایش یافته و به رقم 800 اجرای حکم اعدام رسیده است.

در ادامه گزارش آمده است که در سال 2019 عربستان سعودی 186 نفر را اعدام کرد که 37 نفر آن ها به صورت دسته جمعی و با انگیزه های سیاسی اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، دو نفر از اعدامی های سال 2019 که به صورت دسته جمعی اعدام شدند 16 و 17 سال سن داشتند که به دلیل شرکت در تظاهرات ضد حکومتی در دادگاه به اقدامات تروریستی محکوم شدند.

این سازمان حقوق بشری، افزوده است: در سال 2019 همچنین 58 خارجی به جرم ترویج مذهب تشیع در عربستان محکوم و اعدام شدند.

ریبریف در گزارش خود آورده است که صدور احکام اعدام از سوی دادگاه های سعودی به اتهام ارتکاب جرایمی که دارای انگیزه های سیاسی بوده، افزایش یافته است.

عربستان سعودی سوم اردیبهشت سال گذشته، 37 شهروند این کشور را که اغلب از شهرهای قطیف، احسا و مدینه منوره بودند، اعدام کرد.

در سپتامبر سال 2017 میلادی (شهریور/ مهرماه 96) و تنها چند ماه پس از انتصاب محمد بن سلمان به ولیعهدی عربستان، ده ها تن از تجار، روحانیون، شاهزادگان، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شدند.

در حالی که صدور حکم اعدام برای اتباع عربستانی انتقاد مجامع بین المللی از جمله عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشت، اما رژیم سعودی همچنان به سرکوب مخالفان، فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اعدام ها در عربستان ظرف 5 سال اخیر دو برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعدام ها در عربستان ظرف 5 سال اخیر دو برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید