داستان قصر شیرین؛ از تهاجم دشمن تا آزادی

به گزارش وبلاگ عطر آلین، کتاب دست های خالی پاهای خونین که به تازگی از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده، سعی دارد مخاطب خود را با رنج و سختی جنگ زدگان قصرشیرین در روزهای نخست حمله عراق به ایران همراه کند. کتابی که براساس مصاحبه با شاهدان عینی، به همت اسدالله احمدی که خود در آن دوران راوی بوده و در منطقه غرب حضور داشته، تدوین شده است.

داستان قصر شیرین؛ از تهاجم دشمن تا آزادی

اسدالله احمدی، درباره موضوع و محور اصلی کتاب دست های خالی پاهای خونین، گفت: این کتاب به حوادث بعد از پیروزی انقلاب تا شروع جنگ تحمیلی و زمانی که منطقه مرزی استان کرمانشاه به اشغال دشمن درمی آید، برمی گردد. در واقع سعی نموده ایم در این کتاب حوادثی را که بعد از پیروزی انقلاب در طی تقریباً یک سال و نیم رخ می دهد، مطرح کنیم. البته حوادث بسیار زیاد است و معتقدم آنچه در این کتاب مطرح شده جای کار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه حوادث مطرح شده در کتاب بر دو بخش است، اضافه نمود: یک بخش حوادثی است که توسط ضدانقلاب انجام شده که عمدتاً از طرف سلطنت طلب ها حمایت می شدند و خط می گرفتند و فرماندهی می شدند و در این منطقه ایجاد ناامنی نموده بودند. بخشی هم به ارتش عراق برمی گردد که تحت فرماندهی حزب بعث و شخص صدام حسین، اقداماتی را حتی ماه ها قبل از شروع جنگ شروع کردند که در 31 شهریور تجاوز سراسری را شروع و شهرهایی مثل قصر شیرین، نفت شهر، سرپل ذهاب، گیلان غرب، سومار را اشغال کردند. البته از شهرهای سرپل ذهاب و گیلان غرب به عقب رانده شدند.

این نویسنده با یادآوری اینکه فعالیت خود را به عنوان راوی از منطقه غرب و جبهه میانی شروع نموده است، بیان نمود: دلیل اینکه این منطقه برای موضوع این کتاب انتخاب شد، تسلطی بود که بنده بر آن منطقه داشتم و از طرفی کارهایی که قبلاً در این زمینه انجام داده بودم. طی سال های 1360 و 1361 با حضور در منطقه قصرشیرین با اهالی آن مصاحبه هایی را انجام داده بودم که برای نوشتن این کتاب منبع بزرگی محسوب می شد.

دست های خالی پاهای خونین چکیده بیش از100 نوار مصاحبه

احمدی درباره منابعی که راویان از منطقه غرب جمع آوری نموده اند، اظهار کرد: بیش از 100 نوار مصاحبه با افراد نظامی و غیرنظامی و بومی در این دوران داریم که در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نگهداری می گردد. طرح اولیه کتاب دست های خالی پاهای خونین از پیروزی انقلاب تا انتها جنگ بود. به علت گستردگی موضوعاتی که این طرح داشت دستخوش تغییراتی شد و هم منطقه عملیات و هم بازه زمانی که موردنظر بود محدودتر و تبدیل به این کتاب شد.

تشابه اقدامات سلطنت طلبان در غرب و داعش در سوریه و عراق

وی اقدامات خرابکارانه و ضد مردمی گروه هایی که در منطقه غرب دست به ناآرامی و همکاری با دشمن بعثی زده بودند را مشابه اقدامات داعش در سوریه و عراق دانست و اضافه نمود: وابستگان به سلطنت طلبان در این منطقه بعد از پیروزی انقلاب، اموال هرکسی که حاضر به همکاری نبود را غارت می کردند و آنها را به قتل می رساندند و منطقه وسیعی از غرب استان کرمانشاه از اسلام آباد تا منطقه مرزی را کاملاً ناامن نموده بودند. در مصاحبه ای که با شهید بروجردی داشتیم، ایشان وصف ناامنی منطقه را این گونه می گفت که اگر کسی از ماهی دشت که تقریبا 25 کیلومتری کرمانشاه است، عبور می کرد، دیگر به عراق رفته بود، به علت ناامنی منطقه و کمین هایی که آن ها می زدند. وقتی سپاه و نیروهای انقلابی وارد عمل می شوند، این اقدامات کاهش می یابد، ولی به سمت مین گذاری می فرایند. حتی در مسیرهایی که مردم عادی از آن عبور می کردند.

نویسنده کتاب دست های خالی پاهای خونین، با اشاره به تهاجم ارتش بعثی عراق به قصر شیرین، گفت: موقعیت جغرافیایی قصرشیرین همانند خلیجی است که اطرافش خاک عراق است. با شروع جنگ، قصرشیرین از اول مهر مورد تهاجم قرار می گیرد. باید این را گفت که قبل از حمله دشمن، مدت ها شهر را با توپخانه می زدند و با ایجاد ناامنی عده قابل توجهی از مردم، شهر را ترک می نمایند، اما کماکان عده ای در شهر باقی می مانند. لذا در شرایطی عراق می آید و جاده های منتهی به قصر شیرین را می بندد و شهر را محاصره می نماید که حدود دو هزار نفر از مردم قصرشیرین در شهر و در روستاهای اطراف هم هستند.

رنج کوچ اجباری جنگ زدگان

احمدی با بیان اینکه ساختار کتاب براساس حوادث و موضوعاتی است که در قصرشیرین رخ داده، ادامه داد: این کتاب 6 فصل دارد؛ فصل اول به سابقه تاریخی قصر شیرین و چرایی عنوان قصرشیرین بر این شهر و بیان حوادث گذشته اشاره دارد. در فصل دوم به حوادث شروع انقلاب و پیروزی انقلاب و در فصل سوم به حوادث بعد از پیروزی انقلاب، در فصل چهارم به تهاجم عراق و در فصل پنجم به رفتار ارتش عراق و خروج مردم از قصر شیرین می پردازد. فصل انتهای هم شامل ضمایم است.

وی از فصل پنجم به عنوان نقطه اوج کتاب دست های خالی پاهای خونین نام برد و شرح داد: فصل پنجم به حوادثی برمی گردد که بعد از محاصره شدن قصر شیرین و ورود عراقی ها به شهر رخ می دهد. طبق اطلاعاتی که ما داریم تا 20 روز بعد از اینکه عراق وارد شهر می گردد، گروه گروه مردم را بیرون می نمایند. یکسری حوادث در بین راه بین نیروهای خودی و دشمن رخ می دهد که این حوادث، حوادث غمگین کتاب هستند. هر گروهی که از شهر بیرون می شدند، داستانی برای خودش دارد که در کتاب مطرح شده است.

این پژوهشگر دفاع مقدس درباره وجه تسمیه کتاب نیز اظهار کرد: در زمان تدوین کتاب، قریب به 20 عنوان را انتخاب کردم. آخرین عنوانی که به آن رسیدم رد پاهای خونین بود. در همین حین در بخشی از کتاب آمده وقتی مردم در قصرشیرین بودند و عراقی ها به آن ها مسلط می شوند، فرمانده عراقی می گوید هرکسی صدام را می خواهد وسایلش را بردارد و به عراق برود. اگر خمینی را می خواهد باید دست خالی و پای برهنه برود. مردم این را نمی پذیرند به خاطر همین عنوان دست های خالی را انتخاب کردیم.

احمدی اضافه نمود: در خصوص بخش دوم این عنوان هم باید بگویم عنوان رد پاهای خونین که بنده انتخاب نموده بودم، منبعث از متنی بود که گفته های اغلب افراد بود. آن ها می گفتند وقتی مردم را از قصر شیرین بیرون می نمایند، کفش مناسبی نداشتند و اغلب بعد از مدتی پیاده روی پاهایشان تاول می زند و تاول ها خونی می گردد. یکی از مصاحبه شونده ها می گوید ما از مسیری که عبور می کردیم ردهای خونینی بود که روی جاده بود. به همین خاطر بخش دوم عنوان کتاب یعنی پاهای خونین را از این بخش برگزیدم.

نویسنده کتاب دست های خالی پاهای خونین با بیان اینکه محتوای کتاب دست های خالی پاهای خونین بکر است، گفت: تابه حال کتابی به این شکل نوشته نشده، البته در خصوص منطقه غرب کشور کتاب هایی منتشر شده که اکثرا خاطره محور هستند، اما به صورت معین راجع به مردم منطقه و به این شکل ندیده ام و فکر می کنم به نوبه خود کم نظیر باشد.

وی درباره منابع مورداستفاده برای تدوین این کتاب، بیان نمود: زمانی که قرار شد این کتاب را در سال 1392 بنویسم، از منابع مختلف استفاده کردم ازجمله اسناد و نوارهای ضبط شده که خیلی از مصاحبه ها را خودم طی سال 60 و 61 انجام داده بودم. چون می دانستم در فصل پنج خلأ داریم، برای تحقیقات تکمیلی به قصرشیرین رفتم و با افراد دیگری که در آن روزها آنجا حضور داشتند، مصاحبه کردم. انتها این کار سال 1398 بود که به زیر چاپ رفت.

جلد دوم کتاب در دست تدوین است

احمدی در انتها از تدوین جلد دوم کتاب دست های خالی پاهای خونین اطلاع داد و گفت: وقتی پیروزی انقلاب تا شروع جنگ را مطرح می کنیم، باید بگوییم که بعد از جنگ هم چه اتفاقاتی افتاد. در جلد دوم قصد داریم به این موضوع بپردازیم. البته در جلد اول، نقش مردم و حوادث مرتبط با مردم پررنگ است و عمدتا هم در این حوادث مستقیما مردم نقش آفرین هستند، ولی در جلد دوم به مباحث نظامی پرداخته می گردد که نیروی انقلابی و نظامی مثل سپاه و ارتش درگیر هستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "داستان قصر شیرین؛ از تهاجم دشمن تا آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان قصر شیرین؛ از تهاجم دشمن تا آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید