رشد 31 هزار واحدی شاخص بورس تهران، معاملات بورس و فرابورس 22 هزار میلیارد شد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، با معاملات بورس و فرابورس امروز که به 21 هزار و 968 میلیارد تومان رسید، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات با افزایش 31 هزار و 421 واحد روبرو شد.

رشد 31 هزار واحدی شاخص بورس تهران، معاملات بورس و فرابورس 22 هزار میلیارد شد

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ عطر آلین، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، در خاتمه معاملات امروز یکشنبه نیز فرایند رو به رشد طی نموده و به افزایش 31 هزار و 421 واحد به رقم بی سابقه یک میلیون و 652 هزار و 764 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن و افزایش 5 هزار و 209 واحد به رقم 469 هزار و 735 واحد رسید.

ارزش روز بازار که ناشی از ارزش کل سهام شرکت های بورسی است به بیش از 6 میلیون و 198 هزار و 446 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 8.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.6 میلیون معامله و به ارزش 14 هزار و 783 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین معامله گران در فرابورس ایران امروز بیش از 7 هزار و 185 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع امروز بیش از 21 هزار و 968 میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله اجرا شده است که البته به گفته مسئولان بورس همه این رقم پول جدید نیست و حدود 10 درصد از آن یعنی حدود 2 هزار میلیارد تومان پول جدیدی است که وارد بورس شده و معمولا پول های وارد شده به بورس ماندگار است.

کارشناسان اقتصادی می گویند گرچه رشد اقتصاد واقعی به اندازه رشد شاخص کل بورس تهران نیست، اما بالاخره روزانه بین 2 تا 3 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بورس و فرابورس می گردد و این وظیفه مدیران شرکت های بورسی و فرابورسی است که با انتشار اوراق اقتصادی و یا سهام جدید و یا حق تقدم ها به جذب نقدینگی برای افزایش فراوری و نوسازی خطوط فراوری بپردازند.

کارشناسان اقتصادی دلیل اصلی رشد بی وقفه شاخص بورس تهران را این گونه عنوان می نمایند که افزایش نرخ دلار ،افزایش نقدینگی و فشار تقاضا برای خرید سهام در بورس باعث شده با توجه به سهام شناور اندک در بازار قیمت سهام به شدت افزایش یافته و تقاضای سیری ناپذیر مردم برای سرمایه گذاری در بورس همچنان ادامه دارد.

البته دولت اعلام نموده میخواهد با عرضه سهام شرکت های جدید در بورس به عمق بازار یاری کند و همچنین نهادهای عمومی مانند تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، و سایر بنیادهای اقتصادی تعهد نموده اند، سهام شرکت های خود را در بورس ارائه نمایند تا به افزایش عمق بازار یاری نمایند.

امروز عمده شاخص های بورس رو به رشد بودند به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی، هر کدام 1.94 درصد افزایش یافتند. همچنین شاخص کل در معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هر کدام 1.12 درصد افزایش یافته است.

شاخص آزاد شناور 2 درصد، شاخص بازار اول بورس 2.3 درصد، و شاخص بازار دوم بورس 1.3 درصد رشد نموده است.

امروز نمادهایی که بیشترین اثر را در رشد شاخص بورس داشتند به ترتیب شامل فولاد مبارکه، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، گسترش نفت وگاز پارسیان، پالایش نفت تهران، و پالایش نفت بندرعباس بودند.

همچنین نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و بانک صادرات بوده اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در خاتمه معاملات 286 واحد ارتقا ء یافته و به رقم 17 هزار و 273 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم بازار فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 127 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.4 میلیارد سهام و حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 920 هزار معامله و به ارزش 7 هزار و 186 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد، صبا تامین، نیروی برق دماوند، و پالایش نفت لاوان در افزایش شاخص فرابورس اثر گذار بودند.

نمادهای پربینده در فرابورس شامل ذوب آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، صنایع کاغذ پارس، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، توسعه وعمران استان کرمان، و کارخانجات تبرک بوده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رشد 31 هزار واحدی شاخص بورس تهران، معاملات بورس و فرابورس 22 هزار میلیارد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 31 هزار واحدی شاخص بورس تهران، معاملات بورس و فرابورس 22 هزار میلیارد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید