شکوفایی خلاقیت، با این کارها

به گزارش وبلاگ عطر آلین، به گزارش زندگی امروز ،حتی اگر فکر می کنید که فرد خلاقی نیستید، باز هم دلیل نمی گردد که برای پدیدار کردن خلاقیت درونی تان یا ایجاد قوه خلاقیت در خود تلاشی نکنید. مدتی پیش شرکت IBM نظرسنجی ای در میان مدیران عامل شرکت های مختلف برگزار کرد که در آن 60 درصد شرکت کنندگان بر این عقیده بودند که خلاقیت مهم ترین مهارتی بوده که به آنها در نقش مدیریتی شان یاری نموده است، چرا که این توانایی در فرآیندهای حل مسئله و نحوه مواجهه و برطرف مسائل و چالش ها تاثیر بسزایی داشته است.

شکوفایی خلاقیت، با این کارها

بذر خلاقیت در همه مردم وجود دارد، اما این عادات روزانه افراد است که معین می نماید این بذر شکوفا گردد یا حتی جوانه هم نزند. در این مقاله می خواهیم به عادات روزانه و روش هایی اشاره کنیم که می توانند خلاقیت شما را شکوفا و ذهنتان را تشویق نمایند که به شکل متفاوتی فکر کنید.

برنامه داشته باشید

بعضی این طور فکر می نمایند که افراد خلاق زندگی بی برنامه و بدون ساختاری دارند، اما واقعا این طور نیست. بیشتر ذهن های خلاق از برنامه روزمره شان به طور کامل باخبرند. به عنوان مثال استفن کینگ فروش بیش از 350 میلیون دلاری کتاب هایش را مدیون برنامه فشرده و منظم نگارش روزانه اش می داند. ویلیام جیمز، روان شناس، تاثیر برنامه ریزی جدی روزانه را به این شکل توصیف می نماید که این کار از پیش ذهن را از فشار بی برنامگی دور می نماید و فضای بیشتری را برای اقدام و عمل به آن می بخشد. البته منظور ما این نیست که می بایست برای دقیقه به دقیقه هر روزتان برنامه ریزی کنید، بلکه باید چند کار اصلی هر روز را در ذهن داشته باشید و برای انجام دادن کارهایتان اولویت بندی کنید.

با افراد خلاق حشر و نشر داشته باشید

آلبرت انیشتین گفته است: خلاقیت مسری است، آن را به دیگران نیز هدیه دهید. علم نیز این مسئله را ثابت نموده است که خلاقیت مانند بیماری سرماخوردگی از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد، به ویژه اگر شما رهبر یک گروه باشید، بهتر می توانید خلاقیت را به دیگران انتقال دهید. شاید در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما شما باید خود را به شکل خلاقانه ای ابراز کنید. از یکی از همکارانتان در خصوص ایده ای که دارید، نظرسنجی کنید. اگر مالک کسب و کار هستید، جلساتی را ترتیب دهید تا در خصوص پروژه های نوآورانه تان صحبت کنید. اگرچه ممکن است این نظرسنجی ها برایتان کمی سخت و ناراحت نماینده باشند، اما باعث می شوند که هرچه زودتر به ضعف ها و مسائل احتمالی ایده هایتان پی ببرید.

شاداب باشید

به نظرتان چرا کارمندان شرکت گوگل می توانند در طول ساعات کاری والیبال یا بولینگ بازی نمایند؟ به این دلیل که ثابت شده است شاداب بودند می تواند بخش خلاق مغز را بیدار کند. علاوه بر این بازی، سطح استرس را پایین می آورد، خوش بینی و انگیزه بیشتری را به افراد می بخشد و تمرکز را به طور کلی ارتقا می دهد.

بیرون بروید

شواهد زیادی مزایای ورزش کردن بر افزایش سطح خلاقیت را نشان می دهند. در مطالعه ای که اخیرا از طریق دانشگاه استنفورد اجرا شده، معین شده است که افراد پس از ورزش کردن به شکل قابل توجهی خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهند. به همین دلیل است که مدیرانی مانند مارک زاکربرگ و جک دورسی به طور مرتب جلساتی را قدم زنان برگزار می نمایند. سعی کنید صبح ها کمی پیاده روی کنید یا حداقل برای خوردن ناهار از جای خود بعضیزید و کمی راه بروید تا خلاقیت بیشتری به دست آورید.

کمال گرایی را کنار بگذارید

ادوین لند، یکی از بنیانگذاران شرکت پولاروید، گفته است: عنصر اصلی خلاقیت این است که از شکست خوردن نترسید. ثابت شده است که استرس می تواند خلاقیت را در وجود شما نابود کند. پس کمال گرایی را کنار بگذارید. البته این به آن معنا نیست که کار ضعیف و تکراری ارائه کنید، اما بدانید که هر هنرمند خلاقی در طول زندگی اش بارها با شکست روبرو شده است.

از حبابی که در آن قرار دارید، فاصله بگیرید

زمانی که نخواهید زندگی و افکارتان را به چالش بکشید، باید تا ابد با همان طرز تفکر و نوع زندگی همیشگی تان سر کنید. مسائل روزمره را از زاویه متفاوتی ببینید و سعی کنید دیگران را نیز با پرسیدن سوال به چالش بکشید و از منطقه آسایش دورشان کنید. این کارها در نهایت شما و اطرافیانتان را به افرادی تبدیل خواهدکرد که مسائل را از دریچه متفاوتی می بینند.

مانند بچه ها رفتار کنید

وقتی مسائل و مسائل گوناگون را از چشم افراد دیگری آنالیز می کنید، طیف وسیع تری از راهکار ها به ذهنتان خواهد رسید. مطالعات نشان داده اند که یک روش عالی برای درک نگرش های متفاوت این است که همه چیز را از چشم یک کودک مورد آنالیز قرار دهید. خیلی ساده است. اگر طوری به همه چیز نگاه کنید که انگار با چیزهای جدیدی رو به رو شده اید و اگر همه چیز را مورد سوال قرار دهید، خیلی زود به نگرش های جدید، متفاوت و خلاقانه ای دست می یابید.

منبع:پنجره خلاقیت

منبع: زندگی روز

به "شکوفایی خلاقیت، با این کارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوفایی خلاقیت، با این کارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید