عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، اما شاید بتوان مهم ترین عکس های سوروگین را ثبت خاطرات نهضت مشروطیت ایران دانست. صد ها عکس او از مجاهدان مشروطه و اجتماعاتی که در این رویداد مهم تاریخ ایران تشکیل شد، برای نگاشته های مورخان معاصر، سندی مهم و برای علاقه مندان به تاریخ، میراثی درخور و ماندگار است.

عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

هنر عکاسی در دوره قاجار به ایران آمد و به تدریج در میان طبقات بالای جامعه، جای خود را باز کرد، اما کمتر کسی در میان آن ها به فکر عکس دریافت از مردم و ثبت حقایق جامعه ایرانی در دوره قاجار می افتاد. در سال 1249 خورشیدی، مردی گرجی تبار به نام آنتوان سوروگین از قفقاز به تبریز آمد و در این شهر ساکن شد.

هنر او، عکاسی بود. آنتوان خیلی زود به دلیل مهارتش به دربار مظفرالدین میرزای ولیعهد راه یافت و از مقربان درگاه شد. بعد ها با مظفرالدین شاه به تهران آمد و در خیابان علاءالدوله این شهر مغازه عکاسی باز کرد و تا سال 1312 که زندگی را بدرود گفت، در پایتخت ایران ساکن بود، البته به شهر های مختلف، سفر هایی داشت. سوروگین به دلیل مهارت در ثبت لحظات تاریخی و عکس هایش از مردم ایران شهرت دارد.

از او ده ها هزار شیشه عکس باقی مانده بود که پس از به قدرت رسیدن رضاشاه و برای از بین بردن آثار دودمان قاجار، توقیف شد و بعدها، سر از مراکز پژوهشی آمریکا درآورد. از معروف ترین عکاسی های سوروگین، می توان به مراسم تاج گذاری مظفرالدین شاه، تشییع جنازه ناصرالدین شاه و نیز عکس ماندگار وی از میرزارضای کرمانی و مراسم اعدام او اشاره نمود.

اما شاید بتوان مهم ترین عکس های سوروگین را ثبت خاطرات نهضت مشروطیت ایران دانست. صد ها عکس او از مجاهدان مشروطه و اجتماعاتی که در این رویداد مهم تاریخ ایران تشکیل شد، برای نگاشته های مورخان معاصر، سندی مهم و برای علاقه مندان به تاریخ، میراثی درخور و ماندگار است.

سوروگین که با وجود عکاسی از رضاشاه، در دوره پهلوی با بی مهری حاکمیت روبه رو شده بود، پایان در سال 1312، در تهران درگذشت و در گورستان ارامنه دروازه دولاب به خاک سپرده شد. او در دوران زندگی اش به شهر های مختلف ایران و خاورمیانه سفر و عکس هایی ناب از این مناطق تهیه کرد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید

به "عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید