لایه بیرونی ماه چگونه ایجاد شده است؟

به گزارش وبلاگ عطر آلین، در عوض، این گزارش فرض را بر این قرار می دهد که برخورد عظیم شهابی که موجب نابودی دایناسور ها شد، احتمالا منجر به ایجاد سنگ هایی در سطح ماه نیز شده است که تا به امروز دوام آورده اند.

لایه بیرونی ماه چگونه ایجاد شده است؟

تحقیقات اخیر روی سنگ های ماه که 50 سال پیش توسط فضانوردان به زمین آورده شده، فرضیه های اولیه را رد می کند

یک گزارش جدید علمی حاکی از آن است که شرایط بخش های عمده ای از سطح ماه، در نتیجه برخورد های شدید (دیگر سیارات و شهاب ها) ایجاد شده است.

تحقیقات اخیر روی سنگ های ماه که 50 سال پیش توسط فضانوردان به زمین آورده شده، فرضیه های اولیه را رد می کند که برخورد های سیارات و شهاب ها تنها بخش هایی از سطح ماه را نابود کرده و موجب بیرون زدن سنگ ها و مواد مذاب داخل هسته ماه به بیرون شده است.

در عوض، این گزارش فرض را بر این قرار می دهد که برخورد عظیم شهابی که موجب نابودی دایناسور ها شد، احتمالا منجر به ایجاد سنگ هایی در سطح ماه نیز شده است که تا به امروز دوام آورده اند.

گروهی از دانشمندان که نمونه های سنگ های جمع آوری شده در جریان ماموریت آپولوی 17 به ماه را مورد بررسی قرار داده اند، می گویند که ماهیت این سنگ ها نشان می دهد که آن ها در حرارت فوق العاده بالای بیش از 2300 درجه سانتیگراد ایجاد شده اند که ممکن است بر اثر ذوب شدن لایه بیرونی ماه به دلیل یک برخورد عظیم ایجاد شده باشد.

دکتر جیمز دارلینگ، استاد دانشگاه پورتزموث بریتانیا، می گوید: این کشف نشان می دهد که یک برخورد غیرقابل تصور و فوق العاده شدید نه تنها سطح ماه را نابود، بلکه به ایجاد لایه بیرونی جدید کمک کرده است.

با پیشرفت (علم) جالب است که اکنون ابزاری آزمایشگاهی در دست داریم که می تواند به درک ما از سیارات کمک کند.

تیم پژوهشی، از پرّاش یا دیفرَکشن کامپتون (انرژی یک فوتون و یک الکترون پس از برخورد) برای کشف وجود زیرکونیوم یا ماده ای معدنی درسنگ ها استفاده کرده اند که تنها در سنگ هایی ایجاد می شود که هدف دمای بالای 2300 درجه سانتیگراد قرار گرفته اند.

تابش سنجی الکترومغناطیسی زیرکونیوم سنگ ماه، که در موزه تاریخ طبیعی سوئد نگاهداری می شود، نشان داده است که این قطعه بیش از 4.3 میلیارد سال پیش به وجود آمده است. این کشف از داستان ایجاد کره ماه، اطلاعات بیشتری نیز در مورد نحوه به وجود آمدن کره زمین در اختیار دانشمندان می گذارد.

دکتر لی وایت، از موزه سلطنتی اونتاریو، می گوید: سنگ های کره زمین دائما در حال تغییر و تحول هستند، اما لایه های سطح ماه دستخوش حرکت یا آتشفشان نمی شوند و سنگ های قدیمی آن بدون تغییر می مانند.

مطالعه به روی ماه به ما امکان می دهد که تاریخ اولیه کره خودمان را بهتر درک کنیم. اگر برخورد های عظیم و بسیار داغ به ایجاد سنگ های سطح ماه کمک کرده باشد، احتمالا همین واقعه در مورد کره زمین نیز رخ داده است.

شورای تسهیلات علمی و فناوری، بودجه پروژه تحقیقاتی مشترک دانشگاه های پورت موث، منچستر و دانشگاه آزاد را تامین کرده است.

نتایج این پژوهش در مقاله ای تحت عنوان شواهد ایجاد لایه گسترده بیرونی کره ماه در اثر برخورد و ذوب در 4330 میلیون سال پیش در نشریه نِیچِر اَسترونومی چاپ شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "لایه بیرونی ماه چگونه ایجاد شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایه بیرونی ماه چگونه ایجاد شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید