محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، وزارت گردشگری این هفته منتظر مصوبه و موافقت نهایی ستاد کرونا با صدور ویزای توریستی، پس از حدود یک سال توقف بود، اما حالا این ستاد از سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی خبر می دهد.

محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد

به گزارش ایسنا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بودجه سال 99 ورود 10 میلیون جهانگرد را به کشور پیش بینی نموده بود، اما با شیوع ویروس کرونا، تعلیق پرواز های بین المللی، بسته شدن مرز های زمینی و توقف صدور ویزای جهانگردی، آن برآورد ها به هم ریخت.

طبق آماری که معاونت گردشگری از نیروی انتظامی گرفته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، از اسفندماه 98 که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد تا سرانجام مردادماه 99 نزدیک به 262 هزار مسافر خارجی به ایران وارد شدند. گمرک ایران هم تایید نموده تردد مسافران ورودی از مرز های زمینی، ریلی و هوایی84.57 درصد کاهش داشته است. معاون آمار دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک گفته که از ابتدای سال 99 تا سرانجام ماه آذر، جمعا دو میلیون و 707 هزار و 134 مسافر به کشور وارد شده اند که فقط 318 هزار و 965 نفرشان تبعه خارجی بوده اند. وزارت امور خارجه گفته که بیشتر اتباع خارجی با ویزای درمان و تجارت به ایران سفر می نمایند.

با ادامه توقف سفر گردشگران خارجی به ایران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز وارد مذاکره با ستاد ملی مقابله با کرونا شد تا ویزای جهانگردی ایران از بایکوت خارج گردد. در هفته های گذشته نیز، پس از درخواست های متعدد تورگردان ها برای صدور ویزا دست کم برای طبیعت گردی و گردشگرانی که با اتومبیل شخصی خود سفر می نمایند، معاون گردشگری از نهایی شدن برخی مذاکرات برای ازسرگیری صدور ویزای جهانگردی به شکل محدود و برنامه ریزی شده به ایسنا اطلاع داد، درحالی که اکنون سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تعیین الزامات جدید برای ورود مسافران خارجی به کشور و سخت تر شدن مقررات مربوط به آن سخن می گوید.

علیرضا رئیسی ـ شنبه 11 بهمن ماه ـ پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، درحالی که فعالان گردشگری انتظار شنیدن خبر از سرگیری صدور ویزای جهانگردی ایران را داشتند، گفت: همه مسافران از هر کشوری، حتی کشور های همسایه برای سفر به ایران باید تست منفی PCR را همراه داشته باشند. همچنین قرار است از تمام مسافران ورودی دوباره تست کووید - 19 گرفته گردد و اگر مسافری از اروپا به کشور وارد شد علاوه بر داشتن گواهی منفی تست کرونا و انجام دوباره PCR در مرز ورودی، باید 14 روز در خانه قرنطینه گردد.

ستاد ملی مقابله با کرونا در مردادماه مقرراتی را برای کنترل مسافران به اجرا گذاشته بود که بنا بر آن، تمام مسافران بالای دو سال، باید دست کم 96 ساعت قبل از سفر، تست PCR انجام و گواهی منفی آن را به زبان انگلیسی به نمایندگان وزارت بهداشت و پایگاه های بهداشت مرزی تحویل می دادند. در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست PCR، مسافر با ملیت غیرایرانی در محل تعیین شده از سوی وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می شد و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می شد تا مدت 14 روز قرنطینه خانگی گردد. در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید - 19، PCR، به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی شد. هرچند که به گفته برخی از مسافران ورودی به ایران، این پروتکل ها گاهی به درستی، سختگیرانه و یا مطابق با دستورالعمل اجرا نمی شدند.

حالا معاون وزیر بهداشت گفته که با سخت کردن اجرای آن الزامات و پروتکل ها، قرار است مرز های زمینی، هوایی و آبی به شدت کنترل گردد. وزیر بهداشت هم چندی پیش خواسته بود مرز های مشترک با عراق، افغانستان و پاکستان دقیق تر کنترل گردد.

با این وجود، سخنگوی ستاد ملی کرونا این امید را داده که اگر شش هفته باقی مانده تا سرانجام سال، پروتکل ها به خوبی رعایت گردد، تعطیلات نوروز آرامی خواهیم داشت و حتی یکی از مصوبات این جلسه ستاد به فعالیت هتل ها در مناطقی با شرایط مناسب و با رعایت پروتکل های سختگیرانه و اجرای برخی تور ها در عید نوروز با نظارت بوده است.

منبع: فرارو

به "محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید