ویروس کرونا به وسیله هواپخش هم سرایت می نماید

به گزارش وبلاگ عطر آلین، سرایت ویروس جدید کرونا به وسیله هواپخش قبلا محدود به محیط های بیمارستانی تصور می شد، اما اکنون به نظر می رسد این شیوه در انتقال ویروس در زندگی روزمره هم نقش داشته باشد.

ویروس کرونا به وسیله هواپخش هم سرایت می نماید

به گزارش وبلاگ عطر آلین به نقل از لایوساینس از جمله اولین یافته ها درباره امکان سرایت هواپخش یا آئروسل ویروس جدید کرونا (ویروس سارس- کرونا 2) یک آنالیز مقدماتی بوسیله پژوهشگران دانشگاه استنفورد بود که در 17 مارس در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شد،

آنالیز دیلان موریس از بخش بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی دانشگاه استنفورد و همکارانش نشان داد که ویروس جدید کرونا می تواد برای چند ساعت در هوا به صورت ذرات ریزی که هواپخش یا آئروسل نامیده می شوند، زنده بماند و باعث عفونت سلول ها گردد.

این پژوهشگران در مقاله شان نوشتند گرچه نتایج شان مقدماتی است، اما سرایت ویروس جدید کرونا به وسیله هواپخش محتمل به نظر می رسد- اما پرسش های پاسخ داده نشده ای بسیاری در این مورد باقی می ماند.

به گفته این پژوهشگران، هنوز معلوم نیست که چه غلظتی از ویروس به صورت هواپخش ضروری است تا بتواند باعث عفونت انسان گردد، چرا که این آنالیز ذرات ویروسی به دست آمده از هواپخش ها را برای آلوده کردن سلول های انسانی کشت داده شده در آزمایشگاه به کار برده بود، نه انسان های واقعی. البته این پژوهشگران به دنبال مدل سازی برای یافتن پاسخ به این سوال هستند.

این پژوهشگران در مقاله شان چنین نتیجه گیری کردند که اگر هم سرایت هواپخش ویروس کرونا قابل انجام باشد، بعید به به نظر می رسد که شیوه اصلی انتشار ویروس در همه گیری فعلی باشد.

  • آیا ویروس کرونا به وسیله آئروسل (هواپخش) منتقل می گردد؟

در هنگام انتشار مقاله هم اجماع علمی بر این بود اصلی ترین شیوه سرایت ویروس جدید کرونا به وسیله ترشحات تنفسی است که به صورت قطرک های تنفسی هنگام سرفه، عطسه و حرف زدن بیماران منتشر می شوند و عظیمتر از ذرات ریز هواپخش (زیر 5 میکرون یا میکرومتر) هستند، بنابراین چندان در هوا شناور نمی مانند و پس از یکی دو متر سقوط می نمایند.

ذرات هواپخش یا آئروسل بر عکس قطرک های تنفسی می تواند مسافت های طولانی را بپیمایند، برای مثل ویروس آبله مرغان از یک فرد مبتلا به صورت ذرات هواپخش می تواند ده ها متر در فضا حرکت کند و باعث عفونت فرد دیگری گردد که در آن محیط به سر می برد. همچنین این ذرات هواپخش می توانند حتی پس از آنکه فرد آن محیط را ترک کرد، در هوا شناور بمانند.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد این موضوع را که ویروس جدید کرونا تا چه مسافتی می تواند در هوا حرکت کند، آنالیز نکرده بودند.

این پژوهشگران با بر اساس پژوهش هایی که روی سایر ویروس های تنفسی صورت گرفته بود، اظهار کردند که شکل هواپخش ویروس جدید کرونا احتمالا در زندگی روزمره در سرایت ویروس نقش اصلی ندارد، اما ممکن است در محیط های بیمارستانی مثلا هنگام لوله گذاری تنفسی و اقدامات مشابه در سرایت بیماری دخیل باشد

اما اخیرا موردی از سرایت ویروس کرونا در میان اعضای یک گروه عظیم همسرایان در ایالت واشنگتن در غرب آمریکا پس از تمرین جمعی توصیف شده است که امکان سرایت هواپخش این ویروس را در خارج از محیط های بیمارستانی مطرح می نماید.

موریسون در واکنش به این خبر در توئیتی نوشت: اکنون آشکار است که خطر سرایت ویروس به وسیله هواپخش را برای افراد در زندگی روزمره به خصوص در محیط های که تهویه خوبی ندارند، نمی گردد نادیده گرفت. البته به گفته او، هنوز محیط های بیمارستانی بیشترین خطر از این لحاظ را دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ویروس کرونا به وسیله هواپخش هم سرایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا به وسیله هواپخش هم سرایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید