کشف یک خطای علمی پس از 340 سال؛ اسپرم شنا نمی کند، می چرخد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، بیش از 340 سال پیش آنتونی فان لیوونهوک، دانشمند هلندی که بعد ها پدر علم میکروب شناسی نام گرفت، با میکروسکوپی که ساخته بود تصمیم گرفت نگاهی به مایع انزال خود بیندازد.

کشف یک خطای علمی پس از 340 سال؛ اسپرم شنا نمی کند، می چرخد

به گزارش یورونیوز؛ او در نامه ای به انجمن سلطنتی بریتانیا در سال 1678 موجودات ذره بینی موجود را انیمالکولز نامید و نوشت این موجودات به واسطه حرکت دادن دم خود همچون ماهی یا یک مارماهی که در آب شنا می نماید، به سمت جلو حرکت می نمایند.

او درباره مشاهده خود اضافه نموده بود که اسپرم مردان با حرکاتی موجی شبیه مار پیچ و تاب می خورند.

دانشمندان دیگر در گذر قرن ها کوشش کردند به وسیله میکروسکوپ به حرکت اسپرم ها نگاه نمایند و تقریبا تمامی آن ها نیز همان چیزی را دیدند که فان لیوونهوک دیده بود. اما اکنون پس از گذشت بیش از سه قرن دانشمندان با به کارگیری فناوری جدید ثابت نموده اند که چشمان انسان در مشاهده حرکت اسپرم اشتباه می نموده است.

تیم تحقیقاتی دانشگاه بریستول بریتانیا پس از دو سال تحقیق، عکس برداری و مطابقت دادن الگو های حرکتی اسپرم ها با معادلات ریاضی به این نتیجه رسیده اند که این اجزای ذره بینی واقعا مثل مار یا مارماهی ها شنا نمی نمایند بلکه همچون سمور های آبی بازیگوش با تکانه های تک جهتی به دور خود می چرخند.

محققان در دپارتمان ریاضیات مهندسی دانشگاه بریستول بریتانیا با استفاده از پیاده سازی سه بعدی حرکت اسپرم در مقیاس میکروسکوپی پی برده اند که آنچه تا کنون از حرکت اسپرم تصور می شده در واقع نوعی فریب اسپرم و در واقع خطای دید بوده است.

این دانشمندان با تصویربرداری از حرکت اسپرم به یاری دوربینی که قادر است 55 هزار فریم در ثانیه از صحنه ضبط کند مشاهده کردند که دم اسپرم در حقیقت تنها به یک جهت تاب می خورد. این ضربه دوار باید به این منجر گردد که اسپرم راستا دایره ای شکل را بپیماید (یا به عبارت دیگر سرگردان دور خودش بچرخد)، اما در واقعیت این حرکت با حرکتی رو به جلو همراه است. اما چرا؟

سعید گادلها، کارشناس ریاضیات لقاح می گوید: اسپرم های انسان دریافته اند که اگر در حین شنا کردن پیچ و تاب بخورند، همچون یک سمور آبی بازیگوش که در آب پیچ و تاب می خورد، میانگین این ضربه های مکرر تک جهتی خودش سیر مستقیم خواهد بود و آن ها می توانند به سمت جلو شنا نمایند.

وی اضافه می نماید: در این میان چرخش اسپرم بسیار مهم است. این چیزی است که به اسپرم اجازه می دهد تقارن خود را پیدا کند و به سمت جلو برود.

نتایج کار این محققان روز 31 ژوئیه در نشریه معتبر پیشرفت های علمی به چاپ رسیده است.

منبع: فرارو

به "کشف یک خطای علمی پس از 340 سال؛ اسپرم شنا نمی کند، می چرخد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک خطای علمی پس از 340 سال؛ اسپرم شنا نمی کند، می چرخد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید