گمرک گیلان رسوب کالا ندارد، مبدا و مقصد کالای قاچاق نیستیم

به گزارش وبلاگ عطر آلین، خبرنگاران/گیلان ناظر گمرکات گیلان با اشاره به ترخیص فوری کالاهای اساسی در گمرکات گیلان، ادامه داد: خوشبختانه در گیلان رسوب کالا نداریم و کالاها به محض دریافت کد رهگیری بانک ترخیص می شوند.

گمرک گیلان رسوب کالا ندارد، مبدا و مقصد کالای قاچاق نیستیم

ابوالقاسم یوسفی نژاد در گفت وگو با وبلاگ عطر آلین، با بیان اینکه استان گیلان مهمترین مرز زمینی شمال کشور است، اظهار کرد: وجود مرز ریلی آستارا و سه بندر مهم انزلی، کاسپین و آستارا نیز در گیلان موجب شده روز به روز شاهد افزایش حجم فعالیت های تجاری در استان باشیم.

وی کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه روسیه و آذربایجان را بازار خوبی برای محصولات کشاورزی فراوریشده در گیلان دانست و افزود: در 10 ماهه سال جاری 659 هزار تن کالا به ارزش 357 میلیون دلار صادرات به کشورهای مختلف داشتیم که از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال 97 کاهش را نشان می دهد.

ناظر گمرکات گیلان با بیان اینکه روسیه 44 درصد وزنی و 46 درصد ارزشی صادرات غیر نفتی از گیلان را به خودش اختصاص داده است، توضیح داد: آذربایجان با 32 درصد وزنی و 28 درصد ارزشی دومین شریک تجاری گیلان بعد از روسیه است. قزاقستان، گرجستان، افغانستان و عراق در رده های بعدی قرار دارند.

یوسفی نژاد، عضویت در اتحادیه اوراسیا را موجب ایجاد جهش صادراتی در گیلان دانست و مطرح کرد: در 10 ماهه سال جاری بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش 725 میلیون دلار به استان وارد شده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی هشت درصد افزایش داشته است.

وی عموم کالاهای وارد شده به گیلان را گروه یک و دو و کالاهای اساسی دانست و افزود: بیش از 50 درصد اظهارنامه های گمرکی گیلان در جهت سبز قرار گرفته و کالاهایی اعم از غلات، روغن خوراکی، گوشت، چوب و تخته وارد می گردد. 80 درصد وزنی و 66 درصد ارزشی این کالاها از روسیه است.

ناظر گمرکات گیلان با بیان اینکه طی مدت مذکور بیش از 150 هزار تن کالا به ارزش 268 میلیون دلار از گیلان به دیگر کشورها ترانزیت شده است، گفت: در بخش ترانزیت شاهد کاهش وزنی هستیم، اما 32 درصد افزایش ارزشی داشتیم.

یوسفی نژاد، گیلان را چهارمین گمرک کشور در واردات دانست و یادآور شد: گمرکات گیلان رتبه نخست صادرات در شمال کشور را به خود اختصاص داده اند. همچنین بیشترین صادرات از گیلان به مقصد روسیه است.

وی با اشاره به ورود کانتینر به منطقه آزاد انزلی برای نخستین بار، افزود: گمرکات گیلان می تواند مبدا خوبی برای ترانزیت کالاهای کشورهای حاشیه خزر باشد.

ناظر گمرکات گیلان با اشاره به شرایط خاص مالی کشور، اعلام کرد: تحریم های ظالمانه این زمینه را ایجاد نموده تا از فرصت های داخلی و همسایگان استفاده کنیم لذا مهمترین کارکرد گمرک در اقتصاد مقاومتی حمایت از فراوری به وسیله اعمال سیاست های تعرفه ای است.

وی جلوگیری از واردات کالاهای لوکس و غیر ضروری به کشور و اخذ عوارض از کالاهای خام صادراتی را از جمله اقدامات گمرک دانست و توضیح داد: سیستمی شدن عملکرد گمرک، ساده سازی قوانین و مقررات و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پولشویی و مواد مخدر از دیگر اقدامات است.

یوسفی نژاد، بیش از 90 درصد کالاهای صادراتی را در جهت سبز دانست و گفت: بیش از 70 درصد واردات در گیلان و کشور نیز به مواد اولیه واحدهای فراوریی اختصاص دارد.

وی با اشاره به ترخیص فوری کالاهای اساسی در گمرکات گیلان، ادامه داد: خوشبختانه در گیلان رسوب کالا نداریم و کالاها به محض دریافت کد رهگیری بانک ترخیص می شوند. همچنین گیلان جزو معدود استان هایی است که نه مبدا و نه مقصد کالای قاچاق است. در واقع موانع تعرفه ای و ترخیص فوری کالاها موجب شده در گیلان قاچاق نداشته باشیم و مردم گیلان نیز چنین کالاهایی را طلب نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گمرک گیلان رسوب کالا ندارد، مبدا و مقصد کالای قاچاق نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گمرک گیلان رسوب کالا ندارد، مبدا و مقصد کالای قاچاق نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید