8 نکته برای محافظت از بچه ها در برابر کرونا

به گزارش وبلاگ عطر آلین، ممکن است ذهن تان از انبوه مطالب منتشر شده درباره بیماری ویروس کرونای 2019 (COVID-19) دچار سردرگمی شده و در این میان ایجاد اضطراب در بچه ها نیز قابل درک است. بچه ها ممکن است در فهم آنچه در فضای آنلاین یا تلویزیون دیده و یا از دیگر افراد می شنوند، دچار مشکل شده و در نتیجه در برابر احساساتی مانند نگرانی، استرس و غم آسیب پذیر شوند.

8 نکته برای محافظت از بچه ها در برابر کرونا

به گزارش ایسنا و به نقل از یونیسف، با رعایت هشت نکته در یک گفت وگوی باز و حمایتی با بچه ها می توانید به آن ها کمک کنید تا این مسئله را درک کرده و خود را با آن تطبیق دهند.

1. سؤالات باز بپرسید و گوش دهید

کار را با دعوت از کودک تان برای گفتگو درباره مسئله شروع کنید. بررسی کنید که از قبل چقدر درباره موضوع می دانند و بگذارید آن ها بحث را هدایت کنند. اگر بچه ها در سنین پایین بوده و هنوز درباره همه گیری نشنیده اند، شاید نیاز نباشد که موضوع را مطرح کنید، فقط به آن ها رعایت مناسب اصول بهداشت شخصی را بدون ایجاد ترس جدید، یادآوری کنید.

مطمئن شوید که در محیطی ایمن هستید و به کودک تان اجازه دهید آزادانه سخن بگوید. نقاشی، داستان و دیگر فعالیت ها برای باز کردن بحث می تواند مفید باشد.

مهمترین نکته این است که از نگرانی های آن ها اجتناب نکرده و یا این نگرانی ها را کوچک نشمارید. مطمئن شوید که احساسات کودک تان را قبول و تأیید کرده و به آن ها اطمینان دهید که احساس ترس درباره چنین موضوعاتی طبیعی است. نشان دهید که با توجه کامل به آن ها گوش می دهید و مطمئن شوید که می توانند با شما یا معلم شان در هر زمانی گفتگو کنند.

2. صادق باشید؛ واقعیت را به روش قابل فهم برای کودک توضیح دهید

بچه ها حق دارند که درباره آنچه در جهان رخ می دهد، اطلاعات واقعی داشته باشند، اما افراد بالغ نیز وظیفه دارند که آن ها را از استرس به دور نگه دارند. برای هر سنی از زبان مناسب آن ها استفاده کنید، واکنش های آن ها را زیر نظر بگیرید و در برابر سطح اضطراب آن ها حساس باشید.

اگر پاسخ سؤالات را نمی دانید، حدس و گمان نزنید. از این امر به عنوان فرصتی برای همکاری و یافتن جواب استفاده کنید. وب سایت های سازمان های بین المللی مانند یونیسف و سازمان جهانی بهداشت منابع بسیار خوب اطلاعات هستند. به بچه ها توضیح دهید که برخی اطلاعات آنلاین دقیق نیستند و اینکه بهترین کار اطمینان به متخصصان است.

3. به بچه ها نشان دهید که چگونه می توانند از خود و دوستان شان محافظت کنند

یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن بچه ها از ویروس کرونا و دیگر بیماری ها تشویق به شستشوی مداوم دست ها است. قرار نیست که یک مکالمه ترسناک داشته باشید. همچنین می توانید به بچه ها نشان دهید که چگونه سرفه یا عطسه را با آرنج بپوشانند. توضیح دهید که بهترین کار نزدیک نشدن به افرادی است که این نشانه ها را دارند و از آن ها بخواهید که اگر احساس تب، سرفه یا سختی در تنفس داشتند به شما بگویند.

4. به بچه ها حس اطمینان بدهید

زمانی که تصاویر ناخوشایند بسکمک در تلویزیون یا فضای آنلاین می بینیم، برخی اوقات ممکن است احساس کنیم که بحران ما را احاطه کرده است. بچه ها ممکن است نتوانند بین تصاویر روی صفحه و زندگی شخصی واقعی شان تمایز قائل شوند و این امر باعث می شود باور کنند که در معرض خطر قریب الوقوع قرار دارند. می توانید در صورت امکان با پدید آوردن فرصت های بازی و استراحت برای بچه ها تان به آن ها کمک کنید تا با استرس مقابله کنند. تا جایی که ممکن است برنامه های روزانه و معمول را بالاخص قبل از خوابیدن بچه ها اجرا کنید یا به آن ها کمک کنید که در محیط تازه برنامه های روزانه جدیدی برای خود ایجاد کنند.

اگر درباره یک همه گیری در منطقه خودتان توضیح می دهید، به بچه ها یادآوری کنید که ابتلای آن ها به بیماری نامحتمل است، اغلب افرادی که به ویروس مبتلا می شوند، دچار بیماری شدید نخواهند شد و اینکه بزرگسالان در تلاشند تا خانواده را ایمن و سالم نگه دارند.

اگر کودک شما احساس ناخوشی دارد، به او توضیح دهید که باید در خانه یا در بیمارستان بماند، زیرا برای خود و دوستان شان ایمن تر است. به آن ها اطمینان دهید که می دانید تبعیت از قوانین برخی اوقات سخت باشد، اما کمک خواهد کرد که همه سالم بمانند.

5. بررسی کنید که آیا بچه ها تان در معرض انگ هستند یا اینکه خود به کسی انگ می زنند

بیماری کرونا توأم با گزارش های متعددی درباره تبعیض نژادی در اطراف جهان است، بنابراین باید مطمئن شوید که بچه ها تان نه زورگویی را تجربه و نه آن را اعمال می کنند.

توضیح دهید که ویروس کرونا هیچ ارتباطی با ظاهر افراد، مکانی که از آن می آیند یا زبانی که سخن می گویند، ندارد. اگر به آن ها برچسب زده شده یا در مدرسه مورد زورگویی واقع شده اند، باید بتوانند به راحتی این مسئله را با فرد بالغ مورد اعتمادشان مطرح کنند.

به بچه ها تان یادآوری کنید که در مدرسه همه باید ایمن باشند. زورگویی همیشه کاری اشتباه است و ما باید سهم خودمان را در اشاعه مهربانی و حمایت از یکدیگر انجام دهیم.

6. درباره افرادی که کمک می کنند صحبت کنید

مهم است که بچه ها بدانند مردم با مهربانی و سخاوتمندی به همدیگر کمک می کنند.

داستان های کارکنان سلامت، دانشمندان و افراد جوان که در تلاش برای توقف همه گیری و ایمن نگه داشتن جامعه هستند را بازگو کنید. دانستن این نکته که افراد دلسوز و مهربان دست به کار شده اند، حس اطمینان خاطر بسکمک می دهد.

7. مواظب خودتان باشید

اگر خودتان را هم با شرایط تطبیق دهید، می توانید به بچه ها تان بهتر کمک کنید. بچه ها از واکنش شما به اخبار الگوبرداری خواهند کرد، بنابراین دانستن اینکه شما نیز خونسرد بوده و کنترل شرایط را در اختیار دارید، به آن ها کمک خواهد کرد.

8. گفتگو را با حمایت و توجه انتها دهید

دانستن اینکه بچه ها را در شرایط اضطراب رها نمی کنیم، مهم است. زمانی که گفتگو را انتها می دهید، سعی کنید تا با بررسی زبان بدن و نیز ملاحظه اینکه آیا از لحن صدای همیشگی شان استفاده می کنند و نیز بررسی تنفس آنها، سطح نگرانی آن ها را تشخیص دهید.

منبع: فرارو

به "8 نکته برای محافظت از بچه ها در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته برای محافظت از بچه ها در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید