اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش به کشور بازگردانده می گردد

به گزارش وبلاگ عطر آلین، اشیاء باستانی متعلق به ایران پنجشنبه 19 تیر ماه طی تشریفات قانونی به نماینده جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد.

اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش به کشور بازگردانده می گردد

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ عطر آلین، تعدادی از اشیای باستانی متعلق به ایران که توسط افراد سودجو به طور غیر قانونی به خارج از ایران و به کشور اتریش قاچاق شده بود، طی توافقنامه معاضدت قضایی بین دو کشور و با همکاری اینترپل اتریش و پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران در تاریخ پنجشنبه 19 تیر ماه 1399 طی تشریفات قانونی به نماینده جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد.

در جلسه استرداد اشیاء فوق رئیس اداره آگاهی و رئیس بخش جنایی و سرقت پلیس شهر وین حضور داشتند. نماینده کشورمان در این مراسم ضمن تشکر از مساعدت و همکاری پلیس و دادستانی اتریش برای کشف و بازگرداندن این اشیاء باستانی به موطن خود، همکاری های فوق را نشانه عمق روابط محبت آمیز تاریخی و فرهنگی دو کشور دانسته و خواهان گسترش این قبیل همکاری ها شد.

به گزارش فارس، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی اردیبهشت کاه امسال درباره کشف این اشیاء گفته بود: در آذر سال 1398 به وسیله تماس تلفنی رئیس اینترپل ایران، موضوع کشف و توقیف تعدادی از اشیای باستانی با منشأ ایران در محتویات لوح فشرده موجود در صندوق امانات یکی از اتباع ایرانی در کشور اتریش، به اطلاع معاونت میراث فرهنگی رسید.با توجه به این گزارش، رئیس اداره اموال منقول فرهنگی تاریخی اداره کل موزه ها برای پاسخگویی به پرسش های مطرح شده و اعلام نظر کارشناسی در محل پلیس اینترپل حضور پیدا نموده و پس از رؤیت تصاویر اشیاء مذکور، نظرات کارشناسی به فرماندهی اینترپل اعلام شد.

معاون میراث فرهنگی کشور توضیح داد: در بین اشیای مذکور نمونه هایی از اشیای مفرغی موسوم به سر سنجاق های لرستان مشاهده می گردد که نمونه های مشابه آن در موزه های رضا عباسی و ملی ایران وجود دارد.

وی اضافه نمود: در این تصاویر یک عدد ریتون فلزی به سبک ریتون هخامنشی که نمونه آن در موزه ملی ایران و موزه متروپولیتن نیویورک و یک عدد سردیس مفرغی شاه ساسانی (شاپور دوم) که نمونه اصلی آن از جنس نقره در موزه متروپولیتن نیویورک موجود است، مشاهده می گردد. البته نمونه این سردیس خارج از فعالیت های باستان شناسی به دست آمده است.

طالبیان گفت: به نظر می رسد با توجه به تصاویر ارسالی تعدادی از این اقلام نظیر دو نمونه اخیر از نوع تقلبی هستند. اما هرگونه اظهارنظر دقیق کارشناسی نیازمند رؤیت اصل آثار است.در مورد اعلام نظر کارشناسی و دریافت اطلاعات دقیق در مورد تعداد اقلام توقیفی و نیز ارسال تصاویر باکیفیت مناسب با پلیس اینترپل و اداره کل امور بین الملل حوزه ریاست قوه قضاییه مکاتبه شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: با توجه به قوانین داخلی و کنوانسیون های بین المللی مانند کنوانسیون 1970 یونسکو که اتریش نیز از امضاکنندگان آن است، مقرر شده اقلام توقیفی مذکور در اسرع وقت به جمهوری اسلامی ایران مسترد گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش به کشور بازگردانده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش به کشور بازگردانده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید