دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی با یکدیگر همکاری می کنند

به گزارش وبلاگ عطر آلین، تفاهم نامه همکاری های علمی تخصصی میان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی در تحقیقات بین رشته ای بر پایه زمینه های علوم پزشکی امضا شد.

دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی با یکدیگر همکاری می کنند

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ عطر آلین به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری های علمی تخصصی میان این دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی در تحقیقات بین رشته ای بر پایه زمینه های علوم پزشکی با استفاده از فناوری های نوین نرم افزاری اظهار کرد: در شرایط بحرانی که عرصه های مختلف اقتصادی و اجرایی جهان در مقابله با ویروس کرونا دچار چالش شده، امضای تفاهم نامه ای با چارچوب علمی نشان دهنده قوام وتوانایی بالای دانشمندان کشور است.

وی با بیان اینکه تلاش فرزندان این مرزو بوم برای تعالی علم و دانش در بحرانی ترین شرایط کشور ستودنی است افزود: توجه به اصلی ترین مباحث علمی نشان از توسعه علمی کشور دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت های علمی و اثرگذار پژوهشگاه دانش های بنیادی اعلام نمود: این مرکز با ساختاری متفاوت و بی بدیل قریب به سه دهه در بالاترین سطح علمی فعالیت می کند.

زالی با اشاره به برخی از مفاد این تفاهم نامه، برگزاری دوره های مشترک آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و ارتقا دانش مهارتی را از جمله اهداف امضای این تفاهم نامه اعلام کرد و گفت: تعمیق و گسترش دانش بین بخشی یکی دیگر از اهداف انعقاد تفاهم مشترک بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی است.

وی با تاکید بر اینکه ساختار های مناسب و متنوع میان دو مرکز طرف این قرار بستر فعالیت های بین بخشی و شکل گیری کارگروه های فنی را بیش از پیش مهیا می کند، شرح داد: ایجاد زنجیره نوینی از تبادل علم و دانش در عرصه های بین المللی از دیگر دستاورد های این همکاری مشترک است.

رییس دانشگاه با اشاره به این که اتصال و همگرایی این دو مجموعه علمی کشور، توسعه ارتباطات بین بخشی در عرصه ملی و بین المللی را در دستور کار قرارداده اعلام نمود: فعالیت های تحقیقاتی مشترک ضمن امضای این تفاهم نامه مشترک با قوام و استحکام بیشتری جلو می رود.

وی با تاکید بر نقش متفاوت استفاده از هوش مصنوعی در علوم پایه و بالین، گفت: استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و بهره مندی از امکانات بیمارستان هوشمند می تواند نقش اثرگذاری در حوزه سلامت ایفا کند. یکی دیگر از مهمترین دستاورد های این تفاهم نامه مشترک بهره مندی از روش های تصویربرداری در بخش علمی و بازبینی عملکرد مغز است.

زالی با بیان اینکه پژوهشگاه دانش های بنیادی به گونه ای طراحی شده که امکان تقابل با گروه های علمی و آموزشی را در بالاترین سطح فراهم می کند، به سابقه فعالیت مشترک 20 ساله بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی اشاره کرد و گفت: ماحصل یکی از این تعاملات در عرصه بین المللی انتشار مقاله ای با موضوع شناسایی صورت و نقش گیج گاهی در مجله نیچر به عنوان یکی از معتبرترین مجلات خارجی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی آزمایشگاه مشترک تالاموس را از دیگر دستاورد های مشترک دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی ذکر کرد و افزود: ایستگاه پیچیده مغز یکی از نقاط هدف مدل سازی ریاضی است و هیچ بخشی در مغز انسان به اندازه تالاموس پیچیده و جذاب نیست. این دستاورد عظیم که با فرمول های خاص دانش هندسه به پایان رسید، کار عظیمی با شالوده علوم پایه بود که به سمت بالین جهت دهی شد.

وی بازتاب شکل گیری آزمایشگاه مشترک تالاموس را کمک به فرایند درمان های کمکی درمبتلایان به پارکینسون اعلام کرد وگفت: این دستاورد ارزشمند 15 سال پیش با کمک محققان پژوهشکده و اساتید دانشگاه شکل گرفت.

زالی در ادامه از بازمهندسی بخش نرم افزاری سیستم FM MRI ضمن ارتقا نرم افزاری و برنامه نویسی نوین با مشارکت پژوهشگاه دانش های بنیادی خبر داد و اعلام نمود: به طورمثال بیمار مبتلا به تومور مغری که در کنار مرکز تکلم است با کمک این دستاورد پزشکی مهندسی جراحی ایمن تری را تجربه می کند. در این سیستم نقشه جراحی طراحی می شود و حاشیه جراحی امن تری مهیا می شود.

رییس دانشگاه با بیان این که تظاهرات عصبی در ویروس کووید 19 نیز ممکن است بیمار را دچاراختلالات بویایی و چشایی کند، افزود: سیستم FM MRI نیز می تواند در شناسایی و درمان این بیماران به عنوان روشی متداول برای سنجش استفاده شود. سیستم FM MRI در واقع سیستمی ارتقا یافته است که عملکرد مغز را در ساختار به تصویر می کشد در حالیکه MRI صرفا کاربرد در تصویر برداری دارد.

زالی ادامه داد: با انعقاد این تفاهم بخش های جدیدی در کنار فعالیت های تحقیقاتی در اختیار بیماران وعرصه خدمتی قرار خواهد گرفت که ارتقا خدمات سلامت یکی از دستاورد های آن است.

رییس دانشگاه در انتها گفت: انعقاد این تفاهم نامه جهش ارتباطی نوینی در بخش های آموزشی و پژوهشی ایجاد خواهد کرد تا ملت شریف ایران در سایه این همگرایی و حرکت علمی از مواهب آن بهره مند شوند.

آغاز فصل جدیدی از همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی

همچنین محمدجواد لاریجانی رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در این مراسم با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی متولی سلامت بخش عظیمی از جامعه است، افزود: در کنار این مسئولیت های ارزشمند تلاش مجموعه دانشگاه برای توسعه همگرایی و تقویت علوم بالینی و پایه ستودنی است.

وی در ادامه شرحاتی درباره فعالیت های مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی ارائه داد و گفت: این مرکز با هدف تقویت علوم پایه در زمینه های مختلفی فعالیت می کند.

لاریجانی با اشاره به سابقه 20 ساله همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی با دانشگاه افزود: همکاری در زمینه علم نوروساینس و علوم شناختی با دانشگاه در حوزه های پزشکی از جمله همکاری های این دو نهاد است.

وی گفت: در دپارتمان انفورماتیک پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک و نظری ریاضیات)، دستاورد های مدل های ریاضی در میدان وسیعی در حوزه آزمایشگاه دارویی و تحقیقات پایه اجرا شده که ماحصل آن دستاورد های عظیم در ارتقا دانش است.

وی از آغاز فصل جدیدی از همکاری های مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی خبر داد و افزود: توسعه و بهره مندی از به روز ترین تجهیزات ام آر آی و سی تی اسکن تا کیفیت هفت تسلا بخشی از این همکاری ها ست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی با یکدیگر همکاری می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی با یکدیگر همکاری می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید